پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

در این مقاله سعی در شناخت طبیعت انواع پوست و ماسک های مناسب جهت پاکسازی آنها داریم …

چین‌ و چروک و افتادگی پوست

علت شل شدن و افتادگی پوست در اثر از بین رفتن قابلیت ارتجاعی بافت‌های پیوندی مزودرم و همچنین خشکی و کم‌ آبی پوست که به علت بالا رفتن سن به وجود می‌ آید می‌باشد.

 

پاکسازی پوست | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص | ماسک پوست

 

بهترین راه جلوگیری و به تأخیر انداختن پیری پوست حفظ خونسردی در همه موارد زندگی و مصرف کرم‌ های تقویتی ضد چین‌ و چروک و کرم‌ های مرطوب‌ کننده می‌باشد.

چون کرم‌ های تقویتی هنگام استراحت کارایی بهتری روی پوست‌ دارند لذا زمان مناسب استفاده از آن‌ها در طول شب می‌ب اشد که به این لحاظ به کرم‌ های تقویتی کرم شب هم می‌گویند.

 

ماسک مناسب جهت پاکسازی پوست های چرب

برخی از پوست‌ ها به‌ طور غیر طبیعی و زیاد از حدّ چرب هستند. این نوع پوست‌ ها را باید به‌ وسیله پاک‌ کننده‌ های مخصوص پوست چرب همیشه تمیز نگاه داشت و بهداشت را کاملاً رعایت نمود تا از به وجود آمدن منافذ باز (بازتر از حدّ معمول) جلوگیری به عمل آید.

علت اصلی به‌ وجودآمدن منافذ باز این است که گرد و غبار موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب‌ شده و مجرای خروجی سبوم یا چربی را مسدود می‌کند؛ و چربی تولیدشده که زیادتر از حدّ معمول است برای خارج شدن به‌تدریج روزنه خروجی خود را گشاد کرده و منافذ باز کاملاً مشخصی روی پوست پدید می‌ آورد.

بهترین راه پیشگیری از آن مصرف مداوم و صحیح پاک‌ کننده‌ها (لایه بردارها) هست تا از تولید چربی بیش از حدّ و همچنین مسدود شدن روزنه‌ های خروجی سبوم و به‌ وجود‌ آمدن منافذ باز جلوگیری بعمل آید.

کدر و زخیم شدن پوست صورت

کدر شدن ناشی از ضخیم شدن طبقه شاخی یا کراتینی اپیدرم بوده که باعث زبری پوست هم می‌گردد.

 

کدر شدن پوست | پاکسازی پوست | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص | ماسک پوست

 

برای برطرف کردن و از بین بردن ضخامت پوست صورت باید هر ۱۰ ده روزی یک‌ بار به مدت یک ماه پوست را جرم برداری یا پاک‌ سازی نمود.

این عمل باعث می‌شود که سلول‌های مرده‌ای که روی سطح پوست انباشته گردیده و با گردوغبار و آلودگی‌ های هوا ترکیب‌شده‌ اند زایل شده و پوست تمیز و با طراوت گردد.

 

جرم برداری یا پاکسازی پوست صورت

تمیز کردن یا پاکسازی پوست صورت عبارت است از پاک کردن سموم و گرد و غبار و برداشتن یک قشر سطحی از روی پوست. در این مرحله پوست آماده پذیرفتن مواد تقویتی می‌شود. هدف از پاکسازی پوست نه‌ تنها زدودن مواد آرایشی از روی پوست بلکه برداشتن عشاء و ترشحات خود پوست نیز هست. البته باید توجه داشت که پاکسازی در تمام نواحی صورت باید انجام گیرد.

وسایل کار برای تمیز کردن پوست:

۱-پیش‌ بند

۲-حوله‌ های متعدد

۳-پنبه

۴- گوش پاک‌کن

۵-دستگاه بخور

۶-روپوش مخصوص مشتری

۷-انواع پاک‌کننده‌ ها و ماسک‌ ها

۸-کرم تقویت

۹-قاشق مخصوص یا قلم‌مو برای استفاده از ماسک

 

طریقه پاکسازی پوست

۱-موها را به‌ وسیله حوله مخصوص بپوشانید .

۲-تمام قسمت‌ های صورت و گردن را به‌ وسیله لوسیون و ژله ویژه تمیز کننده پوست تمیز نمایید تا هیچگونه آلودگی روی سطح پوست باقی نماند .

۳-از پودر؛ کرم؛ ماسک‌ های مخصوص یا اسکراپ برای برداشتن غشای شاخی یا یک قشر سطحی از روی پوست استفاده نمائیم .

۴-سپس به‌ وسیله دستگاه بخور صورت را بخور دهید باید توجه داشته باشید بخور برای افرادی که دارای پوستی حساس هستند مناسب نیست .

۵-بعد از بخور دادن به‌ وسیله دستمال‌ کاغذی منافذ سر سیاه پوست را تمیز نمایید. چون در اثر بخور دادن منافذ پوست بازتر از حد معمول می‌گردد باید بعد از اتمام بخور و درآوردن دانه‌ های سر سیاه ضد عفونی‌ کننده یا آب مقطر روی صورت را اسپری نمایید تا منافذ پوست به حالت اول خود برگردند.

۶-بعد از بخور از ماسک تقویت استفاده نمایید.

۷-بعد از برداشتن ماسک از روی پوست مقداری کرم تقویت به تمام قسمت‌ های صورت و گردن بزنید و سعی کنید چند ساعت در معرض آلودگی،مخصوصا آلودگی هوا قرار نگیرید .

 

پاکسازی پوست | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص | ماسک پوست

ماسک های زیبایی

ماسک‌ های زیبایی به حالت (جامد ، پودر ، ژل ، کرم و مایع) وجود داشته و می‌توانند خواص متنوعی داشته باشند. در مورد برخی از ماسک‌ ها توضیح مختصری داده می‌شود.

۱-ماسک جامد

ماسک‌ های جامد معمولاً  از مشتقات پلاستیکی بوده که قبل از مصرف باید آن‌ها را کمی حرارت داد تا آماده مصرف گردند این ماسک‌ ها خاصیت ضد چروک‌ دارند.

طرز کار: ماسک آماده را به‌ وسیله قلم‌ مو و یا قاشقک مخصوص از ظرف برداشته و به‌ آرامی روی تمام قسمت‌ های صورت و گردن به‌ جز اطراف چشم و روی لب‌ها پخش نمایید؛ و بعد از مکث ۱۰ الی ۱۵ دقیقه که ماسک کاملاً روی صورت خشک شد آن را به‌ صورت یک قشر پلاستیکی فرم گرفته و به‌ آرامی از روی پوست‌ بردارید.

۲-ماسک پودری

این نوع ماسک‌ ها معمولاً خاصیت پاک‌کنندگی داشته و برای پوست‌ های چرب و آکنه دار استفاده می‌شود. این نوع ماسک‌ ها را با آب‌ میوه و یا گلاب و یا لوسیون مناسب پوست مخلوط کرده تا به‌صورت کرم درآید.

(مدت مکث این نوع ماسک‌ ها روی صورت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می‌باشد).

۳-ماسک ژله‌ای

ماسک ژله‌ای معمولاً از عصاره گیاهان تهیه‌ شده و به علت اینکه آب رساننده پوست می‌باشد باعث طراوت و تازگی پوست می‌شود. مدت مکث ماسک ژله‌ای روی صورت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه می‌باشد.

۳-ماسک کِرِم

این نوع ماسک‌ ها برای پوست خشک مناسب بوده و می‌تواند تقویتی و یا آب رساننده باشد (مدت مکث ماسک‌ های کرمی ۲۰ الی ۲۵ دقیقه می‌باشد.)

۴-ماسک مایع

این نوع ماسک‌ ها به‌ صورت آمپول تهیه‌ شده و معمولاً تقویتی بوده و برای بعد از سن ۳۵ سالگی از آن استفاده می‌ نمایند. مایع محتوی آمپول را به پوست مالیده تا به‌ صورت غشاء نازک و چسبنده‌ ای روی پوست خشک شود (مدت مکث این نوع ماسک ۲۰ الی ۲۵ دقیقه هست.)

 

پاکسازی پوست | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص | ماسک آقایان

طرز استفاده از ماسک ها جهت پاکسازی پوست

انواع ماسک‌ ها باید به‌ صورت لایه‌ای نازک و یکنواخت به تمام نواحی صورت یعنی از محل رویش مو در پیشانی مالیده شود و پس از پوشاندن تمام چهره تا پایین گردن ادامه یابد. باید توجه داشت که دور چشم و لب‌ها نباید با ماسک پوشیده شود .

 

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص_زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور