ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو

ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو

ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز مو

 

ویتامین C

این ویتامین گردش خون را در پوست سر تقویت می کند. وجود این ویتامین برای بقای مویرگ هایی ضروری است که خون را به فولیکول های مو می رسانند .

 

ویتامین E

این ویتامین جذب اکسیژن را افزایش می دهد و در نتیجه گردش خون را در پوست سر بهبود می بخشد . جذب اکسیژن سلامت و رشد مو را تقویت می کند .

 

کو آنزیم Q10

به گردش خون در پوست سر کمک می کند . اکسیژن رسانی به بافت ها را افزایش می دهد و برای سلامت قلب نیز بسیار مفید است .

 

ال سیستئین و ال متیونین

دو آمینو اسیدی هستند که کیفیت،بافت و رشد مو را تقویت می کنند .

این آمینو اسید ها از ریزش مو جلوگیری می کنند .

برای دست یابی به این نوع آمینو اسید بهتر است از قرص های 500میلی گرم آنها در صبح ناشتا استفاده کنید .

 

ویتامین های گروه B شامل فولات،B6،B12

ویتامین های گروه ب | آموزشگاه آرایشگری مردانه | آموزش آرایشگری مردانه | خواص ویتامین ب

این ویتامین ها در تولید گلبول های قرمز نقش دارند . گلبول های قرمز اکسیژن را به تمام سلول های بدن مثل سلول های پوست سر،موهای در حال رشد و فولیکول ها می رسانند .

بدون ویتامین B کافی اکسیژن به سلول ها نمی رسد و این امر موجب ریزش مو و رشد کند آنها می شود و باعث ضعیف و شکننده شده مو ها نیز می گردد .

خوراکی های حاوی ویتامین B6:

نخود، ماهی آزاد وحشی(تازه یا کنسرو شده)، گوشت گاو بدون چربی، مرغ بدون پوست، سیب زمینی(سفید و شیرین)، جو دو سر، موز، پسته، عدس، رب گوجه فرنگی، برنج، فلفل، کدو، کلم بروکلی، هویج، کلم بروکسل، بادام زمینی و کره بادام زمینی، تخم مرغ، میگو، زرد آلو، هندوانه، آووکادو، توت فرنگی و نان سبوس دار .

خوراکی های حاوی ویتامین B12:

ماهی آزاد وحشی(تازه یا کنسرو شده)، شیر سویا، قزا آلای خال دار یا وحشی، ماهی تن، گوشت گاو بدون چربی، پنیر و ماست و شیر کم چرب و تخم مرغ .

خوراکی های حاوی فولات:

عدس، لوبیا چشم بلبلی، دانه های سویا، جو دو سر، برگ های شلغم، اسفناج، لوبیا سبز، کنگر، بامیه، چغندر، هویج، کلم بروکلی، تخمه های آفتاب گردان، جوانه های گندم، پرتقال و آب پرتقال، پاپایا، انواع توت ها(تمشک،توت فرنگی و توت درختی)، لوبیاهای نشاسته دار(لوبیا سیاه،لوبیا سفید،لوبیا چیتی،لوبیا قرمز و نخود)، گل کلم، کلم چینی، ذرت، نان سبوس دار،ماکارونی و غلات .

 

بیوتین

بیوتین نوعی ویتامین B است که برای رشد مو و سلامت پوست سر ضروری است .

بیوتن در روده ها تولید می شود و در بسیاری از خوراکی های معمول ما وجود دارد . اما در مواردی که بیماری شدید،روده ها را از کار می اندازد، کمبود بیوتن باعث ریزش مو می شود . بنابراین بیوتن برای سلامتی موها ضروری است .

بنابراین نیازی به مصرف مکمل نیست ؛ تنها باید برنامه ی غذایی متعادلی برای خود تنظیم نمایید که حاوی خوراکی های بیوتن دار باشد .

خوراکی های حاوی بیوتن:

تخم مرغ، بادام زمینی و کره بادام زمینی، بادام و روغن بادام، سبوس گندم، گردو، برگ چغندر، نان سبوس دار، گل کلم، تمشک،پنیر و انواع ماهی .

 

آهن

آهن به گلبول های قرمز کمک می کند تا اکسیژن را به نقاط مختلف بدن برسانند . فقر آهن که به کم خونی معروف است، باعث می شود گلبول ها اکسیژن کافی برای فعالیت مناسب خویش را دریافت نکنند .

ویتامین | فقر آهن | ریزش مو | آموزشگاه آرایشگری مردانه

فقر آهن برای بدن بسیار مضر است و باعث ضعف، خستگی و حتی ریزش مو می شود .

بنابر تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان آمریکایی؛ در زنانی که پیش از یائسگی ریزش موی شدید دارند احتمال فقر آهن بسیار زیاد است .

اکثر مردم می توانند برای برخورداری از سلامتی و داشتن موهای قوی آهن مورد نیاز بدنشان را از طریق غذایی که می خورند تامین نمایند .

برای این امر مصرف پروتئین های سرشار از آهن به دو دلیل توصیه می شوند:

دلیل اول_ این پروتئین ها برای رشد سلول ها از جمله سلول های مو ضروری هستند . ساختار مو از کراتین(نوعی پروتئین) است و بدون پروتئین کافی برای ساخت این کراتین، موهایتان ضعیف و رشدشان کند می شود .

دلیل دوم_ آهنی که در گوشت وجود دارد راحت تر از آهنی که در گیاهان وجود دارد جذب بدن می شود .

انسان های گیاه خوار می توانند نیاز آهن خود را از طریق مصرف گیاهانی همچون لوبیا، عدس و سبزی های برگ دار تیره رنگ که سرشار از آهن هستند برطرف نمایند .

 

بتاکاروتن

بتاکاروتن موجود در غذاها در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و ویتامین A برای رشد سلول های مو ضروری است .

کمبود ویتامین A منجر به داشتن موهای خشک و مرده و پوستی زبر می گردد .

توجه داشته باشید که وجود بیش از حد ویتامین  A در بدن نیز نتیجه ی معکوس دارد و باعث ریزش مو می شود . توصیه ی ما این است که به جای استفاده از مکمل های ویتامین A ؛ از خوراکی های سرشار از بتاکاروتن استفاده نمایید .

اگر می خواهید از مولتی ویتامین استفاده نمایید برچسب آن را چک کنید تا مطمئن شوید که مقدار ویتامین A به شکل رتینول در آن بیشتر از 50DV نباشد .

خوراکی های حاوی بتاکاروتن:

سیب زمینی شیرین، هویج، کلم پیچ، کدو حلوایی، برگ های شلغم، کدو تنبل، طالبی، فلفل قرمز، زرد آلو، کلم چینی، کاهو، اسفناج، انگور، آب تره، انبه، هندوانه، گیلاس، گوجه فرنگی و کلم قرمز .

 

ویتامین های مو | بتاکاروتن | آموزش آرایشگری مردانه | آموزش

روی

ماده معدنی روی در رشد و ترمیم بافت ها از جمله رشد مو نقش دارد . همچنین به غدد چربی اطراف فولیکول های مو کمک می کند تا درست عمل کنند . کمبود روی باعث رشد کند و ریزش مو و نیز شوره ی سر می شود .

با خوردن خوراکی های سرشار از روی، موهایی زیبا خواهید داشت . روی یک ماده ی معدنی جزئی اما ضروری است و مصرف بیش از حد آن مانع جذب مس می گردد .

خوراکی های حاوی روی:

گوشت گاو بدون چربی، گوشت شتر مرغ و بوقلمون و مرغ، جوانه ی گندم، دانه های کدو، انواع حبوبات، تخمه آفتاب گردان و گردو .

 

نیاسین

نیاسین نوعی ویتامین B است که برای بسیاری از نواحی بدن مفید است .

نیاسین به سلامت پوست کمک میکند. این ویتامین در غذاهای مختلفی وجود دارد . میوه ها و سبزیجاتی که حاوی این ویتامین هستند عبارتند از : آووکادو، کلم بروکلی، مارچوبه و سیب زمینی .

شامپو ها و نرم کننده هایی نیز وجود دارند که حاوی نیاسین هستند .

مصرف بیش از حد این ویتامین باعث التهاب پوست می شود . قبل از خوردن مکمل های این ویتامین، جهت استفاده از دوز مناسب با پزشک مشورت کنید .

 

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص_برترین آموزشگاه آرایشگری مردانه کشور