محیط کار آرایشگاه

محیط کار آرایشگاه

محیط کار در آرایشگاه باید بسیار تمیز و مرتب عاری از هر گونه آلودگی باشد تا اولا از انتقال انواع بیماری ها جلوگیری شود و ثانیا بتوانیم به عنوان یک آرایشگر محیطی مناسب و در خور مشتری آماده کنیم تا باز خورد مناسب تری از شغل خود داشته باشیم .

پیامبر گرامی اسلام فرموده اند:

إِنَّ اللّه َ تَعالى جَمیلٌ یُحِبُّ الْجَمالَ، سَخىٌّ یُحِبُّ السَّخاءَ، نَظیفٌ یُحِبُّالنَّظافَهَ؛

خداوند زیباست و زیبایى را دوست دارد، بخشنده است و بخشش را دوست دارد،پاکیزه است و پاکیزگى را دوست دارد.[نهج الفصاحه، ح ۶۹۰]

 

شناخت مواد ضدعفونی کننده وسایل کار

 

محیط کار آرایشگاه | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص | بهداشت محیط آرایشگاه

الکل اتانول:

۷۰% این محلول به رنگ زرد ( نوع صنعتی ) و به رنگ سفید ( نوع طبی ) جهت ضد عفونی نمودن وسایل کار فلزی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

دتول:

محلول ضدعفونی کننده به رنگ قرمز متمایل به گلی که برای رقیق کردن با آب مخلوط شده که پس از آن به محلولی به رنگ شیری در می آید و ابزار غیرفلزی را ضدعفونی می نماید .

 

ساولن:

محلول ضدعفونی کننده به رنگ نارنجی که در هنگام رقیق شدن با آب به رنگ زرد در می آید. با آن وسایل غیر فلزی را می توان ضدعفونی کرد .

 

بتادین:

محلول ضدعفونی کننده ای است که از آن برای تمیز و ضدعفونی کردن زخم های سطحی با یک گاز یا پنبه استفاده می شود و در مورد زخم های وسیع، پس از استفاده از بتادین زخم ها را پانسمان می نماییم .

 

دکونکس ۵۳ پلاس:

محلول ضدعفونی کننده به رنگ سبز پررنگ که هنگام رقیق کردن با آب به رنگ سبز کم رنگ در می آید و وسایل غیر فلزی را ضدعفونی می نماید .

 

آب ژاول:

محلول شیمیایی به رنگ سفید مایل به زرد کمرنگ است که با مقداری آب و پودر شوینده مخلوط شده و برای ضدعفونی کردن کف و محیط کار و دیوارها استفاده می شود .

 

 آشنایی با دستگاه های ضدعفونی کننده وسایل کار

دستگاه فور:

دستگاه فور | محیط کار آرایشگاه | آموزش پیرایش مردانه خاص

دستگاه حرارتی است که وسایل فلزی مانند قیجی، تیغ های ماشین و کلیپس فلزی را پس از تمیز کردن داخل آن گذاشته تا به وسیله حرارت ضدعفونی شوند .

 

دستگاه UV:

از دستگاه UV که توسط نور اشعه مادون بنفش کلیه وسایل را استریزه می نماید، برای ضدعفونی کردن وسایل فلزی و غیرفلزی استفاده می نماییم، به این طریق که پس از تمیز کردن وسایل، آن ها را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه توسط نور ضد عفونی نموده و بعد مورد استفاده قرار می دهیم .

 

چراغ الکلی:

چراغ الکلی به دو شکل سیفون دار و بدون سیفون و دارای مخزن و فیتله بوده که با استفاده از الکل می سوزد و حرارت تولید می کند که ابزار فلزی را با آن ضدعفونی می نماییم .

 

دستگاه اتوکلاو:

برای ضدعفونی کردن وسایل فلزی و غیرفلزی استفاده می شود. پس از شستشو دادن وسایل با آب گرم، دستگاه توسط بخار آب وسایل را استریل می نماید و مدت زمان مورد نیاز ۲۵ الی ۳۰ دقیقه است .

دستگاه اتوکلاو | محیط کار آرایشگاه | آموزش بهداشت محیطدر دستگاه اتوکلاو از آب مقطر و حرارت استفاده می شود .

 

آماده کردن محیط کار

آشنایی با سیستم عایق بندی

عایق بندی در کل بنا و سیستم اجرای آن در تمام محل کار باید اجرا گردد .

  1. جلوگیری از هدر رفتن گرما و سرما .
  2. تمام پریزهای برق باید درب پوشش ایمنی داشته باشند .
  3. وسایل برقی مانند سشوار و ماشین برقی باید دوشاخه و سیم آن ها فاقد پارگی باشد .
  4. تمام وسایل برقی مانند آبگرمکن، کولر و بخاری های برقی باید فیوز مینیاتوری داشته باشد .
  5. کلید و پریزها بایستی در جای مناسب قرار گیرد .
  6. بهتر است سیم کشی برق کاملا سالم و توی کار بوده یا داخل کانال باشد .

 

سیستم تهویه هوا در محیط کار :

جهت تمیز بودن هوا و عاری بودن هوای داخل محیط کار از گرد و غبار، نصب هواکش مناسب با متراژ سالن لازم و ضروری است .

تنظیم درجه حرارت هوا در داخل سالن باید در تمام فصل رعایت گردد. در تابستان از کولر آبی یا گازی استفاده شود و در زمستان هم از وسایل گرمازا مانند بخاری استفاده شود تا دمای سالن مابین ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۰ درصد شرایط ایده آل در سالن فراهم گردد .

بنا بر تجربه پیشنهاد میشود در سالن های آرایشگاهی از کولرهای گازی متناسب با متراژ محیط کار خود استفاده کنید تا بتوانید محیطی با دمای مطلوب برای خود و مشتریان محترمتان مهیا کنید.حسن این نوع کولرها نسبت به کولرهای آبی این است که به خاطر نداشتن پرتاب باد موها در محیط پراکنده نمی شوند و خنکی یکنواختی در سالن شما بر قرار می شود .

نورپردازی یکی از مهم ترین مسائل آرایشگاه بوده و نور مناسب به رنگ سفید و زرد که به صورت یکنواخت و یکدست از بالای سر بر روی مشتری و آرایشگر بتابد تا دید مناسب آرایشگر مهیا گردد. تنظیم نور باید به نحوی باشد که از تابش نور مستقیم یا انعکاس آن از داخل آینه به چشم آرایشگر جلوگیری شود .

 

آتش چگونه به وجود می آید؟

از کنار هم قرار گرفتن سه عامل مهم:

۱-حرارت ( شعله )     ۲- هوا ( اکسیژن )     ۳- مواد قابل سوختن    مثلث سوختن به وجود می آید. هر وقت نکات ایمنی را رعایت نموده و هر یک از عوامل را از بقیه جدا کنیم، آتش متوقف و خاموش می شود .

مثلث آتش | محیط کار آرایشگاه | آموزشگاه پیرایش مردانه خاص

شناخت نوع آتش نیز مهم است. کپسول آتش نشانی یکی از ضروریات موجود در سالن است که در زمان وقوع حادثه کمک زیادی به خاموش کردن آتش می کند و در ابعاد و اندازه های مختلف موجود است و هر ساله باید آن را شارژ و امتحان نموده و بر اساس مساحت تعداد آن نیز تعیین گردد .

 

آموزشگاه پیرایشگری مردانه آقای خاص _ تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور