صاف کردن مو

صاف کردن مو

صــــاف کـــردن مـــو

صاف کردن مو به‌ وسیله مواد شیمیایی یعنی تغییر دادن حالت مو از فرفری به یک فرم صاف.

چنانچه کار مراحل صاف کردن مو روی اصول صحیح انجام گیرد موها کاملاً صاف‌ شده و پس از مدتی فقط موهای تازه رشد یافته احتیاج به صاف کردن خواهند داشت.

مواد صاف کنند مانند لوسیون در ساختمان مو نفوذ کرده و باندهای هیدروژن و گوگرد را شکسته و مو را نرم می‌کند. سپس واکنش مکانیکی دست‌ها که مو را صاف به‌ طرف پائین می‌کشد باعث می‌شود که مو از حالت فر به حالت صاف تغییر شکل دهد و پس از صاف شدن مو استفاده از مواد خنثی‌کننده باعث می‌شود که باندهای گوگرد و هیدروژن دوباره فرم گرفته و مو را در حالت جدیدش که همانا صاف می‌باشد محکم نگه‌داشته و ثابت نمایند.

برای صاف کردن مو توسط صاف کننده‌های شیمیایی ۴ مرحله اساسی باید انجام پذیرد.

۱-مرحله نفوذ کرم صاف کننده در ساختمان مو.

۲-مرحله شامپو کردن (شامپوی اسیدی) برای شستن مواد صاف کننده از روی مو

۳-مرحله خنثی کردن بعد از انجام شامپو.

۴-مرحله استفاده از کاندیشنر که بستگی به احتیاج مو داشته و می‌تواند قرار گیرد.

امروزه کرم‌های صاف کننده مو در انواع مختلف و متنوع توسط کارخانه‌های مهم محصولات آرایشی ساخته‌شده که در اکثر نقاط جهان آرایشگران از آن‌ها استفاده می‌کنند و تمام آن‌ها یا دارای خاصیت قلیائی هستند و یا اسیدی.

 

صاف کردن مو | کراتینه مو | آموزشگاه آرایشگری آقای خاص

نکاتی که قبل از صاف کردن مو باید رعایت شوند:

۱- در صورت مشاهده زخم یا خراش روی پوست سر تا بهبود کامل از صاف کردن مو با مواد شیمیائی خودداری نمایید.

۲-یک آرایشگر باید از مو شناخت کافی داشته باشد و قبل از شروع به صاف کردن آزمایش‌های لازم را ازنظر قدرت و کشش مو جنس مو روزنه‌ها و منافذ مو انجام داده و با توجه به جنس و ساختمان مو برای موهای نازک و ظریف از صاف کننده‌های اسیدی و برای موهای قوی و مقاوم از صاف کننده‌های قلیائی استفاده نمایند.

۳-از صاف کردن موهای رنگ‌شده (گیاهی یا شیمیائی) باید خودداری شود زیرا استفاده از مواد صاف کننده شیمیائی به چنین موها آسیب جدی می‌رساند.

۴-آزمایش مو موهایی که خشک و شکننده بوده و یا به‌واسطه استفاده‌های مکرر از رنگ یا سشوار صدمه ‌دیده‌اند باید قبل از صاف کردن با یک سری از کاندیشنرهای لازم تحت معالجه قرارداد تا به حالت معمولی برگردند و سپس از بهبود کامل از صاف کننده‌های لازم استفاده نمود.

۵-درصورتی‌که از صاف کننده‌های قلیائی (هیدروکسید سدیم) استفاده می‌شود مو و پوست سر نباید شسته و تمیز باشند (حدود ۵ یا ۶ روز از زمان شستشوی آن گذشته باشد).

صاف کردن مو …

۶-قبل از صاف کردن موها برای محافظت مقداری کرم در اطراف خط سروگوش‌ها به کار ببرید و چنانچه از صاف کننده قلیائی استفاده می‌شود پوست سر را به‌وسیله وازلین و یا کرم تقویت سر چرب نمایید تا مورد محافظت قرار گیرد.

۷-قبل از صاف کردن موئی که اخیراً تحت مداوا قرار داشته مقدار کمی کرم کاندیشنر روی موها پخش نمایید تا در مدت مکث مرحله کار صاف کردن موها تا حدودی تحت محافظت قرار داشته باشند.

۸-انتخاب نوع صاف کننده مناسب برای این منظور لایه‌نازکی از مو را که خیلی فرفری و مقاوم هست از بقیه موها جدا کرده و سپس یک قطعه فویل را در زیر آن قرار داده و کرم صاف کننده را به مو بزنید؛ و هر ۳ تا ۵ دقیقه لایه مو را موردبررسی قرار دهید. زمانی که مو صاف شد همان رشته مو را شامپو کرده و با حوله خشک‌کنید. اگر شکستگی در این قسمت مشاهده شود باید از صاف کننده دیگری که ملایم‌تر است استفاده شود. این آزمایش باعث می‌شود که صاف کننده مناسب مو مشخص گردد و موها بعد از صاف کردن از شکنندگی و خشکی در امان بمانند.

 

طرز کار:

کرم صاف کننده را (با رعایت فاصله مناسب که ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر مانده به پوست سر می‌باشد) از قسمت پشت سر که موها مقاوم‌تر هستند به لایه‌های نازک مو بزنید.

 

صاف کردن مو | آموزشگاه آرایشگری مردانه | روش استفاده از کراتینه

روش‌های مختلف کار

برای استفاده از صاف کننده‌های شیمیائی چند تکنیک وجود دارد:

۱-روش استفاده از شانه: در این روش مواد صاف کننده با پشت شانه روی لایه‌های مو زده می‌شود.

۲-روش استفاده از قلم‌مو یا برس رنگ: در این متد مواد صاف کننده توسط برس یا قلم‌موی رنگ به موها زده می‌شود.

۳-روش استفاده از اسفنج: در این روش مواد صاف کننده را توسط یک قطعه اسفنج به موها می‌زنند.

 

لوازم مورد احتیاج برای صاف کردن مو

۱-کرم صاف کننده

۲-خنثی‌کننده

۳-شامپو اسیدی

۴-کاندیشنر

۵-روغن گیاهی یا کرم تقویتی با وازلین

 

صاف کردن مو | آموزش رایگان آرایشگری | آموزشگاه آرایشگری مردانه

 

۶-پنبه

۷-ساعت

۸-شانه دندانه درشت

۹-برس و قلم‌ موی رنگ

۱۰-روپوش

۱۱-پیش‌بند

۱۲-دستکش محافظ

۱۳-باند دور گردن

 

مرحله آماده‌سازی

۱-لوازم کار را به ترتیب نیاز در دسترس قرار دهید.

۲-مشتری را راحت روی صندلی مخصوص نشانده و در صورت داشتن گردنبند آن‌ را باز نمایید باند گردن پیش‌بند و حوله به او بپوشانید.

۳-آزمایش مو و بررسی پوست سر را انجام داده نتیجه آن‌ها یادداشت و به تمام نکات قبل از صاف کردن توجه نمایید.

۴-موی سر را به چهار یا ۵ قسمت تقسیم کنید.

۵-اگر موها نم‌دار است مشتری را برای چند دقیقه زیر سشوار یا باد خنک قرار دهید تا موها کاملاً خشک شوند.

۶-آرایشگر باید برای محافظت از پوست دست‌هایش در برابر مواد صاف کننده از دستکش محافظ استفاده نماید.

 

طرز کار صاف کردن مو

کرم صاف کننده را در ظرف غیرفلزی ریخته و با برس رنگ آن را مخلوط کرده تا کاملاً صاف و یکدست شود. سپس از قسمت سمت راست پشت سر مواد صاف کننده را با رعایت فاصله ۵/۱ تا ۲ سانتیمتری پوست سر طبق یکی از روش‌های متداول به‌وسیله اسفنج برس یا پشت شانه به لایه‌های مو بزنید. (قطر لایه‌های مو از حدود یک سانتیمتر نباید تجاوز کند).

هنگام زدن مواد صاف کننده ابتدا مواد را روی لایه مو زده به‌طوری‌که کاملاً روی مو پخش شود.

سپس مقدار دیگری از مواد را زیر همان قسمت مو که به‌طرف بالا آورده شده بزنید. به‌طوری‌که هر قسمت از لایه مو کاملاً به مواد صاف کننده آغشته شود.

پس‌ازاینکه قسمت سمت راست پشت سر به مواد آغشته نمودید کار زدن مواد را روی موهای سمت چپ سر و بعد طرفین و بالای سر ادامه دهید به‌طوری‌که تمام قسمت‌های مو به‌استثناء ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر مانده به بوست سر کاملاً به مواد صاف کننده آغشته شود. از فشار آوردن یا کشیدن غیرضروری موها نیز خودداری نمایید. موها را شانه کرده و به شکل صاف و آویزان قرار دهید.

 

صاف کردن مو | آموزشگاه آرایشگری مردانه | آقای خاص

 

مرحله آزمایش نمودن

چون هر موئی مقاومت مخصوص خود را دارد لذا برای جلوگیری از مکث غیرضروری لازم است بعد از مکث ۵ الی ۱۰ دقیقه موی آغشته به مواد صاف کننده را مورد آزمایش قرارداد. بدین طریق که یک‌ لایه مو را بین دو انگشت گرفته آهسته به‌ طرف پائین بکشید چنانچه موها به‌طرف بالا حالت موج و یا به شکل اولیه خود تمایل داشت بدین معنی است که موها هنوز به حد کافی صاف نشده و باید مدت مکث را ادامه داد بنابراین هرچند دقیقه یک‌بار یک‌لایه دیگر مو را به همین شکل مورد آزمایش قرار دهید.

آبکشی کردن مو

وقتی‌که مو کاملاً صاف شد باید سریع و به‌طور کامل آبکشی شود. اگر آب داغ باشد باعث سوختن سر مشتری و ایجاد حساسیت پوست سر می‌شود و درصورتی‌که سرد باشد عمل صاف کننده در موها متوقف نمی‌شود لذا باید موها را با فشار آب نسبتاً گرم کاملاً آبکشی نمود به‌طوری‌که تمام مواد صاف کننده از موها خارج گردد. در ضمن مواظب باشید هنگام آبکشی کردن آب روی صورت و چشم‌ها نریزد و چنانچه ب آلوده به مواد صاف کننده داخل چشم مشتری شد باید چشم را سریعاً با آب تمیز شستشو داده شود.

 

شامپو کردن

هنگامی‌که به‌طور کامل موها را آبکشی نمودید باید با یک شامپوی اسیدی موها را شستشو داده به‌طوری‌که موها از مواد صاف کننده کاملاً پاک شوند.

شامپو را به‌ آرامی به موها مالیده و مواظب باشید که شامپو کردن باعث گره خوردن و یا شکستگی انتهای مو نشود.

 

خنثی‌سازی

بعد از شامپو کردن از لوسیون خنثی‌کننده باید استفاده نمود لوسیون خنثی‌کننده را به‌ آرامی به موها زده و با یک شانه دندانه درشت موها را صاف شانه بکشید تا موها بدون گره و به حالت صاف قرار بگیرند. در این حالت باید تمام قسمت‌های مو از لوسیون خنثی‌کننده اشباع‌شده باشند.

مدت مکث خنثی‌کننده ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بنا به توصیه کارخانه سازنده می‌باشد. خنثی‌کننده را تثبیت‌کننده و یا ثابت‌کننده هم می‌گویند؛ زیرا این لوسیون باندهای متقاطع گوگردی مو را در حالت جدیدشان مجدداً محکم کرده و ثابت نگه می‌دارد.

پس از مکث لازم موها را کاملاً آبکشی کرده و در صورت لزوم از کاندیشنر نیز استفاده نمایید. پس از پایان کار دست‌های خود را شسته و لوازم کار را هم تمیز و ضدعفونی نمایید.

 

توصیه کارخانه‌های سازنده

کارخانه‌هایی که مواد صاف کننده را تهیه می‌نمایند برای استفاده از آن‌ها نیز روش‌های مختلفی را به‌ عنوان دستورالعمل استفاده از آن همراه دارو در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهند. لذا لازم است قبل از شروع به صاف کردن مو به دستورالعمل کارخانه سازنده نیز کاملاً توجه بفرمائید.

 

صاف کردن مو | بهترین مواد صافی مو | آموزشگاه آرایشگری مردانه

 

برخی از این کارخانه‌ها استفاده از کاندیشتر را قبل از مصرف مو توصیه می‌نمایند زیرا استفاده از کاندیشتر یک‌ لایه چربی محافظ روی مو و پوست سر به وجود می‌آورد که مو و پوست سر را در مقابل آسیب‌های احتمالی مواد صاف کننده می‌تواند حفظ نماید.

 

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص_تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور