شستشوی مو

شستشوی مو

شستشوی مو
مو در تاریخ به عنوان سمبل های گوناگونی مانند قدرت، باروری، جایگاه اجتماعی،سلامتی و زیبایی و مراقبت از مو مطرح بوده است .

شاعران همیشه موهای زن را همچون زینتی افسانهای،معطر، رنگ شده و اسرارآمیز وصف کرده اند که مردان را به هیجان می آورد. مو یکی از زیباترین دارایی های انسان و نشانه ای از سلامتی وی است. موی سالم نه تنها یک موهبت الهی بوده بلکه باعث اعتماد به نفس در زندگی اجتماعی و فردی هر شخص می باشد.


علم مراقبت و شستشوی مو به جنبه های زیر توجه دارد.


1.جنبه های زیبایی مو را لحاظ می کند.
2.سلامت مو (که می تواند نمادی از سلامت کل بدن باشد) را در نظر می گیرد.
3.ارتباط هرچه بهتر بین مو و بهترین دوست آن یعنی طبیعت را برقرار می سازد.


مو نقش بسیار عمده ای در زیبایی ظاهری انسان دارد. برای داشتن موهای زیبا و سالم مراقبت آگاهانه و اتخاذ روش های صحیح ضرورت دارند.

مراقبت ازمو |اموزشگاه آرایشگری اقای خاص |اموزش آرایشگری

رفتارهای آرایشی و بهداشتی


رفتار های آرایشی و بهداشتی بشر در رابطه با موها نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت مو داشته و نادرست بودن این رفتارها یکی از شایعترین دلایل ریزش مو در خانمها و آقایان می باشد.


با افزایش سن، رشد مو آهسته تر شده و قطر آن نیز به صورت نرمال کاهش می یابد. این تغییرات موجب می شود که توانایی ترمیم مو کمتر شده و موها در مقابل آسیب های شیمیایی (مثل رنگ کردن مو) و فیزیکی (مانند برس و شانه زدن) حساستر گردند و نیز در صورت بروز آسیب مدت زمان بیشتری طول می کشد تا موها ترمیم پیدا کنند.

به همین دلیل کلیه رفتارهای آرایشی و بهداشتی در رابطه با مو، در سن بالا بایستی با ملایمت بیشتری انجام شوند. می توان گفت که مو مانند پارچه است تا وقتی که نو و دست نخورده می باشد به نظر زیبا می آید ولی با استفاده و گذر زمان به تدریج دچار کهنگی و اضمحلال شده و لذا مراقبت بیشتری را می طلبد.

شستشوی مو


برس و شانه زدن


روزانه 2-3 بار برس یا شانه زدن مو کافی است. از این بیشتر کشش وارده بر مو در دراز مدت سبب آسیب به مو می شود (مثل مو خوره، شکسته شدن و گاهی کم پشتی موها.)


قبلا معتقد بودند که برس زدن زیاد مو و ماساژ مرتب پوست سر میزان جریان خون رسیده به مو را زیاد کرده و موجب تقویت آن می گردد ولی در حال حاضر این مطلب رد شده است. تبلیغاتی که وجود دارد مثل شانه و برس لیزری، افزایش رشد موها با برس مخصوص و یا شانه با طب سوزنی کذب محض می باشد.


برس ایده آل باید دارای موهای نرم، قابل ارتجاع و با نوک گرد و درشت بوده به طوریکه موها به نرمی در بین آنها حرکت نموده و کشیده نشوند. بهتر است از شانه یا برسی استفاده شود که تولید الکتریسیته ساکن نکند (شانه یا برس فلزی نوک تیز خوب نیست.)

شستشوی مو


شانه بایستی از پلاستیک قابل ارتجاع ساخته شده باشد. نوک دندانه های شانه بایستی گرد و عریض و اتصال بین دندانها درست در مرکز هر دندانه بوده و همچنین فواصل دندانها متناسب و جنس آنها انعطاف پذیر و نرم باشد تا دندانه ها به راحتی بین موها حرکت نمایند (شانهای چوبی خوب نیستند.)

از برس و شانه زدن موهای خیس خودداری کنید زیرا موی خیس خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته و لذا تحت کشش و فشار دندانهای شانه یا برس احتمال آسیب رسیدن به موها افزایش می یابد.

آموزشگاه آرایشگری آقای خاص

مراقبت ازمو |آموزشگاه آرایشگری اقای خاص |اموزش ارایشگری


شستشوی مو (کاربردی)

بر خلاف تصور عوام شستشوی مو یک عمل ساده نمی باشد زیرا مو یک ماده زنده و حساس است که باید از آن در حین شستشو مراقبت کافی به عمل آورده شود

شستشوی مو شباهتی به شستن کف آشپزخانه ندارد!

در زمان های قدیم شستن مو آداب و رسوم خاصی داشته است. زنان پشت گردن خود را برهنه کرده و برای مدتهای طولانی موها را شانه می کردند و با روغن های معطر آغشته می ساختند.


برای انتخاب شامپوی مناسب مو بایستی ابتدا نوع مو مشخص گردد. سر را با صابون شسته، سه روز صبر کنید و سپس پوست سر را با انگشت برای 2 دقیقه ماساژ داده و نوک انگشت را روی کاغذ زرورق بمالید. با توجه به میزان اثر چربی باقیمانده می توان خشک، معمولی یا چرب بودن مو را تعیین و بر مبنای آن شامپوی مناسب را انتخاب نمود .

شستشوی مو


مواد تشکیل دهنده یک شامپوی معمولی عبارتند از:

پاک کننده، چرب کننده، تثبیت کننده کف، نرم کننده کف، غلظت دهنده، خنک کننده، ضد اکسیداسیون، ضد باکتری، مادهای که حالت صدفی به شامپو می دهد، مواد معطر، آب، مواد عمل آورنده و عصاره یک یا چند
گیاه . کلا ترکیب اکثر شامپوها تقریبا یکسان بوده و اختلاف شامپوها در نوع مواد حالت دهنده آن است .

چیزی که مهم است انتخاب نوع مناسب شامپو برای مو می باشد ؛ موی خشک، چرب، معمولی، شوره دار، آسیب دیده، ضعیف و نازک، رنگ شده و غیره.) برای این منظور فرد بایستی به طور مرتب نوع شامپوی خودش را عوض کند تا به بهترین نوع مناسب موهایش برسد و آن وقت می تواند آن مارک مخصوص را برای همیشه ادامه دهد.


توجه داشته باشید که صابون های دست و بدن برای شستشوی مو ها مناسب نمی باشند و برای این منظور بایستی فقط از شامپو استفاده کنید.

شامپوها اصولاً به سه فرم: شامپوی مایع، شامپو ژل و کرم شامپو تهیه می شوند.
شامپو نقشی در رشد و حیات مو نداشته و فقط پاک کننده است. تبلیغاتی که راجع به وجود ویتامین، مواد مغذی مو و پروتئین در شامپوها و اثر مثبت آنها بر رشد مو می کنند صحت ندارد!

شستشوی مو

مراقبت ازمو |آموزشگاه ارایشگری آقای خاص |آموزش آرایشگری

هیچ شامپویی موها را پرپشت تر نمی کند زیرا اصولاً بعد از تولد فولیکول موی جدید ساخته نشده و تنها کاری که می شود کرد این است که با مراقبت صحیح و دارو تا حدی این فولیکول ها را حفظ نمود .

وجود سدر، کتیرا، حنا، سیر، فلفل، بابونه،مورد و غیره در شامپو از نظر رشد و تقویت مو اثر خاصی ندارد.

سدر ضد چربی موها است و لذا شامپوی آن برای موهای چرب توصیه می شود. کتیرا چون موها را نرمتر
می کند (حالت دهنده است) لذا شامپو کتیرا برای موهای زبر و خشک مفید است. حنا در سطح مو باقی مانده و لذا خاصیت رنگ کنندگی و مقداری اثر حجم دهندگی مو دارد.

شستشوی مو
شستشوی مو با زرده تخم مرغ، آب برنج، عسل، مورد، نخود و غیره ارتباطی با رشد مو نداشته و در بسیاری از موارد بهتر است این مواد به عوض مالیدن به موها، خورده شوند تا مواد مغذی آنها از طریق جریان خون به موها برسد.

چون ساقه مو یک ساختمان مرده است لذا چیزی جذب آن نشده و در ضمن اکثر مواد از طریق پوست سر قابلیت جذب ندارند و لذا مواد موجود در شامپو هیچکدام وارد بدن نشده و بنابراین وجود آنها ربطی به تقویت یا افزایش رشد موها ندارد.

شستشوی مو

نحوه صحیح شست و شوی مو


تعداد شستشوی موعمدتا ربطی به ریزش مو نداشته و بایستی بر حسب سن و فعالیت فیزیکی فرد تعیین گردد (1-2 بار در هفته تا هر روز.) قبل از اقدام به شستن، موها را با آب ولرم کاملا خیس کنید تا شامپو بهتر اثر کند. سپس مقدار کمی شامپو ریخته و حدود یک دقیقه پوست سر و موهایتان را با آن ماساژ دهید. در هنگام شستن موها از کشیدن و چنگ زدن محکم آنها خودداری کنید، ماساژ ملایم کافی است.

پس از شستشوی مو هایتان را با آب فراوان آبکشی نمایید. اگر هر روز حمام می روید، یکبار شستن با شامپو در هر بار استحمام کافی و در غیر این صورت دوبار بهتر است. پس از اتمام شامپو زدن، شستشوی مو و آب کشیدن موها با آب سرد بهتر بوده و موجب شادابی و درخشانتر شدن رنگ موها می گردد.

شستشوی مو | آموزشگاه آرایشگری آقای خاص | آموزش آرایشگری|آموزشگاه آرایشگری اقای خاص |اموزش ارایشگری

شستشوی مو

شامپو


شامپوهای ایرانی اگر دارای مهر استاندارد باشند بسیار خوب بوده و برخلاف عقیده عمومی شامپوهای خارجی مزیت خاصی نسبت به آنها ندارند!

موارد تقلبی در شامپوهای خارجی بسیار بیشتر از شامپوهای ایرانی دیده شده و نیز گاهی این شامپوها مدت های
طولانی در شرایط بد نگهداری و در زمان مصرف کاملا خراب هستند لذا در هنگام خرید آنها حتما به تاریخ انقضا بلند مدت شامپو توجه نمایید.

در شرایطی که دسترسی به آب نیست می توانید از شامپوی خشک برای تمیزکردن موها استفاده نمایید. کافی است پودر و یا اسپری را به موها پاشیده و 2-3 دقیقه صبر کنید و سپس با یک برس نرم سرتان را برس بزنید. این مواد بدون نیاز به آب موجب زدوده شدن چربی اضافه وآلودگی های موجود در موها می گردند. شامپوی خشک بیشتر مناسب موهای بلوند و چرب بوده و در ضمن استفاده از آن فقط در شرایط استثنایی که دسترسی به آب به هیچ وجه میسر نمی باشد، مجازاست.


برای شستشوی مو های آسیب دیده (مویی که در اثر دستکاری بیش از حد دچارتخریب مو شده و پیوندهای گوگردی ساختمان آن تغییر کرده اند) و موهای دارای خشکی، زبری و عدم استحکام، بهتر است از شامپوی دارای PH خنثی و یا اسیدی خیلی ضعیف استفاده شود

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص_برترین آموزشگاه آرایشگری کشور