بیماری های آرایشگاه

بیماری های آرایشگاه

آشنایی با بیماری های آرایشگاه!

در این مقاله آموزشی قصد داریم شما را با بیماری هایی آشنا کنیم که در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی در آرایشگاه ها ممکن است به آن دچار شوید.برای شناخت بیماری های آرایشگاه با ما همراه باشید …

با توجه به انتقال بیماری های خونی از افراد مبتلا به افراد سالم از طریق وسایل و ابزار کار لازم است درمورد برخی از این بیماری ها مانند ایدز و هپاتیت آشنایی لازم و کافی داشته باشیم .

 

ویروس ها

اندازه ویروس به قدری کوچک می باشد که میلیون ها ویروس را می توان بر روی سر سوزنی قرار داد!!!

ویروس | بیماری های آرایشگاه | آموزش درمان | آرایشگاه

ویروس ها به بدن حمله کرده و باعث بروز بیماری در افراد می شوند .

ویروس ها از راه های زیر وارد بدن می شوند :

  1. تنفس
  2. برخورد فیزیکی
  3. از طریق مایعات
  4. از طریق خوردن غذاها یا آب آلوده

ویروس ها از طریق تکثیر، تعداد خود را زیاد می کنند و به همین منظور ویروس به یک سلول متصل شده و از آن به عنوان پایگاه و خانه خود استفاده می کند. و در عرض چندین ساعت هزاران ویروس جدید اضافه می شوند تا این که بتواند ویروس ها را از بین برد .

 

ایدز:

عفونت یا ویروس نقص ایمنی انسان که اصولا به آن HIV گفته می شود منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا همان ایدز شود . ایدز جز خطرناکترین بیماری های آرایشگاه می باشد .

اچ آی وی باعث آلوده شدن و انهدام تدریجی سلول های ایمنی و ضعیف شدن پاسخ این سیستم به عفونت ها و سرطان ها می شود. وقتی سیستم ایمنی بدن به شدت ضعیف می شود افراد به ابتلا عفونت های شدیدی که توسط میکروب هایی که معمولا در حالت عادی بی ضرر هستند مستعد می شوند .

بیماری های آرایشگاه | ایدز | تیغ آلوده | انتقال بیماری های آرایشگاهی

نحوه انتقال بیماری ایدز :

ویروس اچ آی وی در مایعات بدن افراد آلوده مثل خون، منی، بزاق، شیر مادر وجود دارد که در صورت رعایت نکردن مسائل ایمنی می تواند به سرعت شخص دیگر را آلوده کند .

شایع ترین راه انتقال این بیماری به وسیله مقاربت جنسی و خون می باشد. راه های دیگر آن تماس با خون آلوده از طریق وسایل تیز و برنده مانند دسته تیغ، قیچی، تیغه ماشین اصلاح می باشد . اچ آی وی بر اثر تماس های معمولی و روزانه مانند سرفه کردن، دست دادن یا عطسه کردن منتقل نمی شود .

نحوه تشخیص :

اگر شما مشکوک هستید که ممکن است به اچ آی وی آلوده باشید باید آزمایش خون بدهید تا مشخص شود که آنتی بادی های ضدویروس در بدن شما وجود دارد یا خیر. اگر نتیجه آزمایش HIV شما مثبت اعلام شد، باید تحت نظر یک متخصص بیماری عفونی قرار بگیرید .

 

هپاتیت:

از دیگر بیماری های آرایشگاه ،هپاتیت یک بیماری عفونی است که می تواند از شخصی به شخص دیگر منتقل شود و موجب التهاب و صدمه دیدن کبد می شود. هفت نوع مختلف هپاتیت وجود دارد .

هپاتیت | کبد | بیماری های آرایشگاه | انتقال بیماری | آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص

بر اساس نوع هپاتیت این بیماری از چهار طریق انتقال می یابد :

  1. از طریق تماس با خون آلوده
  2. از طریق تماس جنسی
  3. از طریق خوردن یا نوشیدن غذای آلوده یا آب آلوده
  4. از طریق وسایل اصلاح مانند دسته تیغ، تیغه ماشین، قیچی

علایم و نشانه های هپاتیت :

زردی، پررنگ شدن ادرار، کمرنگ شدن مدفوع، خستگی، تهوع، درد شکم، بی اشتهایی .

بیماری هپاتیت هم از نظر تشخیص و هم از نظر درمان یک بیمار مشکل است که پزشک و بیمارانش مشکلاتی را ایجاد می کند و ویروس هپاتیت می تواند در بدن بیماران به مدت چندین سال مخفی شود بدون اینکه سوء ظن کسی را برانگیزد .

پیشگیری بیماری هپاتیت :

اگرچه مبتلا شدن به ویروس هپاتیت می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد، اما راه های زیادی وجود دارد که می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد. شاید مهم ترین راه واکسیناسیون علیه آن باشد .

امروزه واکسن هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن از ابتلا به هپاتیت نوع A و B جلوگیری کرد. راه دیگر پیشگیری از هپاتیت پیروی از یک روش زندگی سالم می باشد. برای مثال شستن

ساده دست ها با آب گرم و صابون یک راه است که به پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A کمک می کند.

کبد | هپاتیت | بیماری های آرایشگاه | آموزش پیشگیری از بیماری

پرهیز از تماس با خون سایر افراد آلوده راه دیگری از پیشگیری از ابتلا به هپاتیت می باشد. استفاده مشترک از لوازم شخصی افراد مثل تیغ تراشی، ماشین اصلاح، مسواک و ناخن گیر می تواند باعث تماس خونی افراد با یکدیگر شود .

متخصصین کشف کرده اند که ویروس هپاتیت B و C می تواند چندین روز روی وسایل شخصی باقی بمانند و باعث ایجاد بیماری در سایر افراد شوند .

 

بیماری های پوست و مو در آرایشگاه ها:

بیماری های آرایشگاه

یکی از بیماری‌های شایعی که در ناحیه پوست سر بروز می‌کند و موجب خارش می‌شود، درماتیت سبورئیک یا اگزمای سبورئیک است .

عامل به وجود آورنده این بیماری، نوعی قارچ است که در شرایط معمولی منجر به بروز بیماری نمی‌شود، اما در وضعیت خاص و در پوست سر برخی افراد به شکل بیماری‌زا در می‌آید .

بیماری‌ زا شدن این قارچ باعث تکثیر پوسته و خارش سر می‌شود. در چنین شرایطی فرد احساس می‌کند سرش را خوب نشسته است، ولی با دوباره شستن و استفاده از شامپو هم ممکن است این حس برطرف نشود!!

این بیماری به‌طور کلی درمان نمی‌شود. به کمک درمان‌های ضد قارچ و ضد التهاب تا حدی می‌ توان بیماری را کنترل کرد، ولی ریشه‌کن کردن آن ممکن نیست .

توجه داشته باشید :

خارش سر میان بچه‌ ها و به خصوص دختر بچه‌ هایی که در سنین ۷ تا ۱۵ سالگی هستند، ممکن است یکی از نشانه‌های شپش سر باشد!

بیماری ممکن است به طور دوره‌ای شدت و ضعف پیدا کند؛ به همین دلیل معمولا در فصل‌ زمستان‌ شدیدتر و در تابستان‌ خفیف‌تر است .

بعضی از دیگر بیماری‌های پوستی نیز ممکن است باعث خارش پوست سر شود؛ به عنوان مثال بیماری پسوریازیس یا سایر اگزماهای پوستی، علتی برای خارش پوست سر هستند .

 

“بیماری‌های پوستی، واکنش‌های دارویی و بیماری‌های داخلی نیز می‌توانند باعث خارش پوست شوند”

 

اگزمای سبورئیک شایع‌ترین علت خارش سر است که می‌تواند همراه با پوسته‌ریزی، التهاب و قرمزی نمایان شود. این بیماری میان آقایان و در سنین جوانی شیوع بیشتری دارد.

اگزمای سبورئیک | بیماری های آرایشگاه | درمان خارش پوست | آموزشگاه آرایشگری مردانه

برای شناخت راه های مناسب جهت رفع انواع ویروس و باکتری های منجر به انواع بیماری در آرایشگاه به مقاله های دیگر موجود در سایت آموزشی آقای خاص مراجعه کنید .

 

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص _ زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور