آرایشگاه و نکات مربوط به آرایشگاه داری

آرایشگاه و نکات مربوط به آرایشگاه داری

آرایشگر مردانه فردی است که تسلط کامل به پیرایش مو داشته باشد و همچنین آشنا به علم مرفولوژی اشکال هندسی سر و صورت و ساختار پوست و مو بوده و توانایی آماده کردن محیط کار در آرایشگاه را دارا باشد و ضوابط ایمنی و بهداشت را رعایت نموده و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشد.این فرد می تواند به عنوان یک آرایشگر حرفه ای در بازار کار مشغول به کار شود و به درآمد مناسب در این شغل برسد .

 

بهداشت فردی پیرایشگر

شما به عنوان مشتری ترجیح می دهید آرایشگری را که انتخاب می کنید از لحاظ نظافت و رعایت بهداشت فردی در حد اعلایی باشد و به خود و محیط کار خود اهمیت ویژه بدهد . پس همکاران گرامی این حق را به مشتری خود بدهید تا از بین آرایشگران بسیاری که مشغول فعالیت هستند بهترین و کارآمد ترین شما توسط آنها انتخاب شوید!

آرایشگر می تواند با رعایت این مسائل به بهبود کار خود و میزان رضایت مشتری بپردازد: استحمام روزانه، رعایت بهداشت دهان و دندان، ناخن های کوتاه و تمیز، لباس کار تمیز و ترجیحا به رنگ سفید، استفاده از ماسک و کفش طبی، و انجام آزمایشات پزشکی سالانه و دریافت کارت بهداشت.این امور می تواند با کمترین هزینه و بیشترین بازده برای شما آرایشگر عزیز باشد .

سالن آرایشگاه باید مجهز به کپسول آتش نشانی باشد و باید به موقع آن را شارژ نموده تا در موقع حادثه احتمالی از آن استفاده گردد. و همچنین داشتن جعبه کمک های اولیه در آرایشگاه ضروری می باشد. محتویات جعبه عبارت اند از پنبه، باند، گاز استریل، نوار چسب مخصوص، چسب زخم، پنس، بتادین و کرم سوختگی می باشد. لطفا لطفا لطفا این موضوع را جدی بگیرید و حتما کیف کمک های اولیه را در محل کار خود مهیا کنید .

 

آشنایی با شرایط مناسب محیط کار آرایشگاه از نظر بهداشتی

کف محل کار باید سنگ فرش و قابل شستشو بوده و دیوار آن هم از سرامیک یا سنگ باشد. از نظر دکور باید از جنس چوبی یا فلزی بوده و ارتفاع میز کار باید ۸۵ سانتی متر و عرض آن هم ۴۵ سانتی متر باشد و از آینه در ابعاد ۱۰۰×۱۰۰ استفاده شود. و همچنین از جایگاه مناسب بهداشتی برای قرار دادن لباس کار، لباس مشتری و همچنین لوازم شخصی مشتری در محل بسته به صورت کمد دردار استفاده گردد. در آرایشگاه به منظور رعایت بهداشت و جمع آوری آشغال و موهای اصلاح شده از سطل زباله دارای درپوش و کیسه زباله به تعداد لازم برای حمل استفاده گردد .

 

آرایشگاه | ویژگی های آرایشگاه | آموزشگاه پیرایشگری مردانه

آشنایی با عوامل موثر در آرایشگاه :

محیط کار باید از نظر نورپردازی مناسب بوده و دید آرایشگر را در حین کار پوشش دهد. نور مناسب در محیط آرایشگاه، نور سفید همراه با کمی نور زرد که از بالای سر بر روی مشتری بتابد. داشتن تهویه هوا به منظور جلوگیری از گرد و غبار، بوی و بخار یا گازهای سمی مواد شیمیایی با توجه به مساحت سالن از ضروریات می باشد. و همچنین به منظور تنظیم دمای هوا با توجه به فصول سال در تابستان از وسایل خنک کننده مانند کولر آبی یا گازی و همچنین در زمستان از وسایل گرمازا مانند  بخاری استفاده نموده یا دمای مناسب محیط به ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد تنظیم شده باشد و رطوبت ۵۰ درصد فراهم گرد .

 

آشنایی با حوادث شغلی به منظور پیشگیری از بروز آن در محیط کار :

رعایت نکات ایمنی از قبیل تنظیم درجه حرارت آبگرمکن در آرایشگاه برای شستشوی موی سر و استفاده از آن با دماهای بین ۳۷ الی ۴۵ درجه سانتی گراد می باشد که باید از دودکش سالم برخوردار باشد. ایمنی میز کار و داشتن پریزهای برق سالم و درپوش دار برای محافظت، در هنگام شستشوی دیوارها و داشتن کلید مینیاتوری برای هر یک ضروری می باشد. و باید سیم کشی وسایل برقی کاملا سالم و به صورت توی کار انجام شود. بعد از پایان کار روزانه، کلیه وسایل برقی از پریز جدا شده و کلید مینیاتوری خاموش گردد . و همچنین شیرهای آب و گاز نیز کنترل گردند .

 

آشنایی با بهداشت و ضدعفونی کردن آرایشگاه :

استفاده از وسایل کار آلوده و غیر استریل باعث انتقال برخی بیماری ها از فرد آلوده به افراد سالم می شود . به منظور جلوگیری از این موارد، باید موارد ذیل رعایت شود :

پس از استفاده از وسایل فلزی مانند: قیچی، دسته تیغ، تیغ ماشین های اصلاح برقی و کلیپس های فلزی ابتدا باید موهای خورده آن ها را پاک نموده و به وسیله چراغ الکلی و یا دستگاه استریل ضدعفونی کننده مانند دستگاه های حرارتی به سرعت ضدعفونی نماییم .

پس از استفاده از وسایل غیرفلزی مانند برس، شانه، قلم مو، فرچه، آنها را ابتدا باید با آب شستشو داده و سپس با یکی از محلول های ضدعفونی کننده مانند: ساولن، دتول، و یا دکونکس ۵۳ پلاس ضدعفونی نماییم .

کف و دیوار سالن را که از جنس سنگ فرش می باشد پس از شستشو، با محلول آب ژاول ضدعفونی نماییم .

 

آرایشگاه | نظافت محیط آرایشگاه | آموزشگاه آرایشگری مردانه

 

لباس کار، حوله و پیش بند را با استفاده از مواد شوینده شستشو و ضدعفونی کنیم. و پس از هر اصلاح موی سر، آرایشگر باید دست های خود را با آب و صابون و یا مایع شستشو دهد. و همچنین کاسه سرشوئی باید هر روز با مواد شوینده و پودر و وایتکس شستشو و ضد عفونی گردد .

همکاران گرامی و دوستان عزیز در آخر یاد آور می شویم که مجموعه آموزشگاه و آرایشگاه های آقای خاص با هدف پیشرفت هنر آرایشگری در تمامی زمینه ها در خدمت شما سروران گرامی می باشد و آماده پاسخگویی به تمامی سوالات کاری در صنف آرایشی و آموزشی می باشیم . با ما تماس بگیرید …

 

آموزشگاه آرایشگری مردانه آقای خاص_زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور